Plemeno Yorkshire Terrier

 

Yorkshirský teriér bol vyšľachtený anglickými baníkmi na lov potkanov. Je to určite najrozšírenejší teriér a jedno z najrozšírenejších plemien vôbec.

Toto milé, živé, občas veľmi trúfalé plemeno je oddané svojej rodine.

Pomerne rýchlo sa učí, jeho výchova však musí byť premenlivá.

Obvykle nemá problém s deťmi, voči ostatným psom môže byť yorkshirský teriér odvážnejší.

 

 

 

ŠTANDARD

Pôvod: Veľká Británia

Použitie: spoločenský pes

Klasifikácia: 3. skupina - teriéry; 4. sekcia - trpasličie teriéry, bez skúšky

Celkový vzhľad: dlhosrstý, srsť visí hladko a rovnomerne po obidvoch stranách tela, cestička v srsti vedie od ňucháča po chvost. Veľmi kompaktný, drží sa vzpriamene a vyžaruje fluidum dôležitosti. Podľa obrysov sa jedná o pevného psa s dobrými proporciami.

Povaha a správanie: pohyblivý a inteligentný trpasličí teriér. Povaha živá a vyrovnaná.

 

Hlava:

Temeno:

Lebka: dosť malá a plochá, lebka nemá byť nápadná alebo guľatá.

Tvárová časť:

Ňucháč: čierny.

Papuľa: nemá byť príliš dlhá.

Čeľuste, chrup: perfektný, pravidelný a úplný nožnicový zhryz, horná rada rezákov bez medzery presahuje cez spodnú a zuby sú kolmé na čeľusť.

Oči: stredne veľké, tmavé, lesklé, s pozorným inteligentným výrazom a tak uložené, aby pozerali priamo vpred, nevystupujú, okraje viečok tmavé.

Uši: malé, tvaru V, vzpriamené, nie príliš ďaleko od seba, pokryté krátkou srsťou, ktorá je sýtej trieslovej farby.

Krk: primerane dlhý.

Trup: kompaktný.

Chrbát: rovný.

Bedrá: svalnaté.

Rebrá: primerane klenuté.

Chvost: obvykle skrátený

Neskrátený: pokrytý bohatou srsťou. Je tmavšej modrej farby ako inde na tele, zvlášť na konci chvosta. Chvost je nesený mierne nad úrovňou chrbta, tak rovný, ako je len možné. Tak dlhý, aby bol pes vyvážený.

Končatiny:

Predné končatiny: rovné, dobre pokryté srsťou sýtej trieslovej farby, konce chlpov sú o odtieň svetlejšie ako pri korienkoch. Trieslová farba nesmie siahať nad lakte.

Plecia: dobre umiestnené.

Zadné končatiny: pri pohľade zozadu sú končatiny úplne rovné, umiernene zauhlené kolená, dobre pokryté sýto trieslovou srsťou, konce chlpov sú trochu svetlejšie ako pri korienkoch. Trieslová farba nesmie siahať vyššie ako po kolená.

Labky: okrúhle, čierne pazúriky.

Pohyb: voľný, s dobrým záberom predných a zadných končatín priamo vpred, chrbát zostáva rovný.

Srsť: na tele stredne dlhá, úplne rovná, nie zvlnená, lesklá, jemnej hodvábnej štruktúry, nie vlnovitá. Previslá srsť na hlave a papuli je dlhá, sýtej zlatotrieslovej farby, farba je intenzívnejšia na bokoch hlavy, pri nasadení uší a na papuli, kde má byť mimoriadne dlhá. Trieslová farba na hlave nesmie prechádzať na krk, nesmie byť premiešaná s tmavšími chlpmi alebo byť zadymená.

Sfarbenie: tmavá oceľovosivá - nie striebristosivá od výbežku medzitemennej kosti ku chvostu, nesmie byť premiešaná s plavými, bronzovými alebo tmavými chlpmi. Srsť na hrudi je čisto svetlotrieslová. Všetky trieslovosfarbené chlpy sú pri korienkoch tmavšie ako uprostred a najsvetlejšie sú na koncoch.

Hmotnosť: do 3,1 kg.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky. Žiadna chyba ale nesmie ovplyvňovať zdravotný stav a pohodu psa. Psy, ktoré jednoznačné majú telesné abnormality alebo poruchy v správaní, musia byť vylúčené z posudzovania.